Konačno: stigla je sezona lepog vremena, a sa njim i sve duži boravak porodica u prirodi.
Svaki boravak u prirodi, posebno na mestima sa mnogo rastinja i trave, stvara potencijalnu mogućnost od uboda insekata, a naročita opasnost preti od „krpelja“.
Ovi majušni insekti koji žive u travi, žbunju, ali i na drveću, u zavisnosti od faze razvoja mogu da se kreću od veličine tačke do čak 5 mm,te upravo, zbog svoje veličine često ostaju neprimećeni kada se nađu na koži.
Zašto se „bojimo“ krpelja?
Krpelji svojim ubodom prenose Lajmsku bolest (Lajmborelioza), izazivanu bakterijom Borelia Burgdorferi. Pretpostavlja se da je tek oko 30% krpelja u našem području, zaraženo ovom bakterijom. Ukoliko se desi ubod nezaraženim krpeljem do bolesti NEĆE doći!
Mađutim, bez obzira da li je krpelj zaražen ili ne, preporučljivo je da se izvadi odmah nakon što se ustanovi da je „ušao“ pod kožu (u roku od 24h), kako ne bi počeo da se hrani krvlju i tako preneo bolest.
Reč – dve o Lajmboreliozi
Dakle, ukoliko je došlo do uboda sa zaraženim krpeljom, u roku od 3 – 32 dana (najčešće između 7-15 dana), na mestu uboda se očekuju prvi znaci i simtpomi bolesti.
Karakteristične promene su:
- Crvenilo – tzv. Erythema migrans – na mestu uboda
- Svrab
- Bol
- Temperatura
- Umor
- Uvećanje limfnih žlezda u okolini uboda
- Glavobolja
Ukoliko se infekcija neprepozna na vreme i nezapočne sa lečenjem, u roku od oko 2 meseca od uboda krpelja, infekcija ulazi u sledeću fazu. Borelije prelaze u krvotok i mogu da daju oštećenja na nervnom, kardiovaskularnom i zglobnom sistemu.
Na prvu sumnju o ubodu krpelja, potrebno je, što pre se javiti u zdravstvenu ustanovu, gde će on biti na pravi način uklonjen!!!
Kako izbeći kreplja?
- Obucite detetu dugačke nogavice i rukave, te odeću svetlih boja
- Pregled kože i poglavine deteta posle svakog boravka u prirodi je obavezan
- Presvucite dete i okupajte čim dođete kući
- Korišćenje repelenata tj. nanošenje na kožu supstanci koje odbijaju insekte
- Izbegavajte da se deca provlače kroz visoku travu i žbunje
- Čuvajte se krpelja od početka proleća do jeseni
Praktični savet za kraj – Kako se vade krpelji?
- Lekar treba da izvadi krpelja kad god je to moguće, isključivo pincetom i to u vremenu kraćem od 24 sata od ujeda
Međutim, ukoliko vam lekar nije dostupan, krpelja možete izvaditi i bez lekarske asistencije uz pomoć obične pincete, ali treba imati na umu da deca „ne vole“ nikakvo manevrisanje kojekakvim „alatima“ oko njih, pa stoga treba očekivati da će se otimati i negodovati. Budite taktični! Objasnite svom mališanu, ukratko ;-), šta ćete raditi i pokušajte da dobijete „zeleno svetlo“ za ovu „operaciju“.
Ipak, najbezbednije i najsigurnije je da što pre dete odvedete lekaru, ali ukoliko ta mogućnost „otpada“, pokušajte sami…
Kako?
- Potrebno je da ga pincetom uhvatite što bliže koži.
- Laganim pokretima uz blago okretanje levo desno izvadite ga iz kože.
- Ukoliko deo krpelja ostane ispod kože videće se mala crna tačka, koju je potrebno izvaditi iglom i pincetom
Nikada i baš nikada nemojte krpelja natapati alkoholom, uljima, benzinom i drugim tekućinama pošto će tako samo da ispusti toksične materije u organizam i time omogućiti razvoj bolest.
Pratite promene na svom detetu. Vodite evidenciju od momenta uboda krpelja, pa u narednih mesec i po dana, kako biste na vreme mogli da odreagujete na prve simptome Lajmske bolesti i odvedete dete lekaru, koji će da započne sa adekvatnom antibiotskom terapijom!
Srećno! 😉
„Ti dosadni isnekti“ – čitaj TU
[…] Zašto se „bojimo“ krpelja? Čitajte OVDE […]